19 Temmuz 2013 Cuma

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos 19 Temmuz 2013 tarihinde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Konuk Bakan ikili ilişkilerin yanısıra Avrupa Birliği ile ilişkiler ve özellikle Ortadoğu bağlamında yaşanan bölgesel gelişmeleri ele aldılar.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mevkidaşı Venizelos'un Yunanistan’da yeni hükümetin göreve başlamasının ardından ilk ziyaretlerinden birini Ankara'ya gerçekleştirmesinin sembolik olarak çok önemli olduğunu vurguladı. "Bu ziyaret aramızdaki yakın dostluk ve komşuluk ilişkisinin, ayrıca son dönemlerde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ile geliştirdiğimiz stratejik ilişkilerin doğal yansıması" diye konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, görüşmeler sırasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin son toplantısında ele alınan kararların gözden geçirildiğini, bir sonraki toplantının gelecek sene başında Yunanistan'da yapılacağını, kendisinin de Kasım ya da Aralık ayında Yunanistan'ı ziyaret edeceğini söyledi. Ticaret, turizm, enerji ve kültür alanlarında ikili işbirliğinde yaşanan gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan TANAP anlaşması sonrasında, projenin devamı mahiyetinde TAP projesi konusunda varılan mutabakatın Türkiye-Yunanistan ilişkileri bakımından önemine işaret etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin de pozitif bir atmosferde sürdüğünü, Doğu Akdeniz'de barış, huzur ve refahın egemen olması için Kıbrıs sorununun çözülmesi bağlamında Türkiye’nin görüşlerini Mevkidaşıyla samimi bir şekilde paylaştığını dile getirdi.

Görüşmelerde Avrupa Birliği ile ilgili gelişmeleri de ele aldıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Yunanistan'ın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten dolayı memnuniyetimizi ifade ettik. Bu desteğin artarak devam etmesi konusundaki beklentimizi de paylaştık” dedi.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos, iki ülke arasında başlatılmış olan yakın işbirliğinin meyvelerinin artık toplanmaya başlandığını, Yunanistan'ın AB dönem başkanlığını üstlenmesinin ardından en kısa süre içerisinde Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin üçüncü toplantısının yapılmasını hedeflediklerini belirtti. Venizelos, doğalgaz ve enerji alanındaki işbirliğinin iki ülke arasında yeni bir dostluk köprüsü oluşturduğuna da işaret etti.