24 Mart 2016 Perşembe


Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Büyükelçiliğimiz, Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz ve Doğuş Grubu’nun destekleriyle düzenlenen serginin açılışında, Büyükelçimiz Sayın Kerim Uras tarafından serginin önemini, ülkemiz tarafından verilen desteği, bu tür kültürel etkinliklerin iki ülkeyi birbirine yaklaştırmadaki katkısını vurgulayan ve sergiyi İstanbul’da da konuyla ilgili akademisyenler ve sanatseverlerle buluşturma isteğimizi dile getiren bir konuşma yapılmıştır.

Ziyaretçilerin müzeyi gezerek çizimleri inceleme şansı buldukları açılış sırasında bir kokteyl de verilmiştir. Büyükelçiliğimiz ve bağlı birimlerinin mensuplarının hazır bulunduğu etkinlikte, vatandaşlarımız, basın mensupları, akademisyenler, kordiplomatikten temsilciler ve sanatseverlerden oluşan yoğun bir katılım gözlenmiştir.

Ayrıca, açılış öncesi öğle saatlerinde müzede düzenlenen basın toplantısında da Sayın Büyükelçimiz tarafından bir konuşma yapılmış ve konuya ilişkin TRT’ye bir mülakat verilmiştir.

Sergilenen eserler, 1769-1831 yılları arasında yaşamış olan Seyyah ve Sanatçı Thomas Hope’un 18. Yüzyıl sonunda İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında çizmiş olduğu detaylı eskizlerden (Camiler, saraylar, yalılar, çeşmeler, insanlar, panoramik manzaralar vb.) oluşmaktadır. Bir mimar titizliğiyle çizilen eskizlerde detaylar ve gerçekçilik dikkat çekmektedir. Sözkonusu sergi, dönemin mimari eserleri ve günlük yaşamı üzerine tarihçilerin yararlanabilecekleri bilgiler sunması ve çizimlerin ilk kez geniş kitlelere duyurulması açısından önem taşımaktadır.

Sergi çerçevesinde, Thomas Hope’un çizimlerini ve sergi küratörlerinin sözkonusu eserlere ve Thomas Hope’un yaşamına ilişkin yazdıkları makaleleri içeren İngilizce-Yunanca bir kitap basılmıştır.

25 Eylül 2016 tarihine kadar Benaki İslam Sanatı Müzesinde gezilebilecek olan serginin daha sonra İstanbul’a getirilmesi konusunda görüşmeler sürmektedir.0 yorum:

Yorum Gönderme